صندوق‌های مالی

فرآیند ایجاد و توسعه‌ کسب‌وکار، حاصل در کنار هم قرار گرفتن اجزای تکنولوژی، بازار و سرمایه در کنار توان کارآفرینی می‌باشد که فرآیندی تخصصی است که به یک‌باره در یک نهاد یا فرد سرمایه‌گذار شکل نمی‌گیرد. نهادهای تخصصی سرمایه‌گذاری با فراهم آوردن شبکه‌ای از همکاران، می‌توانند زمینه را برای شکل‌گیری بهتر این فرآیند و کاهش ریسک‌های کسب‌وکار فراهم نمایند. صندوق‌های مالی وظیفه حمایت مالی از کارآفرینان و شرکت‌ها را بر عهده دارند. در ادامه به معرفی و توضیح برخی از این صندوق‌ها پرداخته می‌شود.

صندوق نوآوری و شکوفایی

این صندوق، بزرگترین و مهم‌ترین صندوق مالی کشور در حوزه فناوری و اقتصاد دانش‌نیان است که به موجب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شده است.
صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات مالی و اعتباری مناسبی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارایه می‌نماید.

صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران

صندوق توسعه تکنولوژی ایران با هدف توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری، اجزای مورد نیاز برای توسعه کسب و کار را در شبکه‌ای گرد هم آورده است و قابلیت آن را دارد تا در قالب یک توسعه‌دهنده صنعتی و در پوشش خدمات نوین مالی، زمینه را برای ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر فناوری فراهم آورد. هدف اصلی صندوق عبارت است از تأمین منابع مالی مورد نیاز طرح‌های مبتنی بر دانش و فناوری و کارآفرینان فناور، محققین و مخترعین نوآور (اعم از حقیقی و حقوقی) به منظور نیل به خودکفایی و استقلال اقتصادی کشور و رهایی از وابستگی و توسعه بازار داخلی و خارجی خدمات و محصولات مبتنی بر دانش و فناوری کشور.

صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات و فناوری شریف

صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات شریف با هدف حمایت و تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی نوآورانه و اختراعات نخبگان تأسیس شده است. بدین منظور صندوق با ارائه تسهیلات و یا مشارکت مالی در طرح ارائه شده از سوی مخترعان در چارچوب قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب، ضمن تأمین مالی این طرح‌ها، به هدایت و مشاوره صاحبان طرح جهت بازاریابی و بازارسازی محصولات تولیدی ایشان خواهد پرداخت.
بدیهی است پس از تثبیت موقعیت شرکت‌های نوآور و رسیدن به مرحله سودآوری، با حضور سهام‌داران جدید، صندوق سرمایه خود را از این شرکت‌ها خارج نموده و در طرح‌های جدید سرمایه‌گذاری خواهد نمود.
موضوع فعالیت صندوق عبارتست از:
۱) اعطای وام و تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی برای اجرای طرح‌های پژوهشی و کاربردی در حوزه‌های مختلف، مرحله تولید نیمه صنعتی طرح‌های به نتیجه رسیده پژوهشی و فناوری و همچنین تدوین دانش فنی حاصل از تحقیقات و انتقال نتایج مربوطه به مرحله تولید
۲) تأمین سرمایه ریسک‌پذیر و مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پژوهش و فناوری
۳) صدور ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز متقاضیان اجرای طرح پژوهشی و فناوری جهت ارائه به سایر موسسات
۴) کمک و حمایت از ایجاد، گسترش و ترویج نهادهای موثر در رشد و توسعه صادرات با تاکید بر هم‌افزایی بین آن‌ها در راستای تحقق امر ” تولید برای صادرات”.

صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری توسعه فناوری ایرانیان

فناوری ایرانیان (سهامی خاص) پس از أخذ مجوزهای لازم در سال ۱۳۸۹، از ابتدای سال ۱۳۹۰ با سهام ۴۹% بخش دولتی (مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست­ جمهوری) و ۵۱% بخش خصوصی، فعالیت خود را آغاز کرده است. سرمایه­ ثبتی این صندوق معادل ۵۵ میلیارد ریال است که مراحل افزایش سرمایه تا حدود ۱۰۰ میلیارد ریال در حال پیگیری است. مأموریت صندوق ارائه خدمات مالی و مشاوره ­ای به شرکت‌­های دانش‌بنیان، فناور و نهادهای کارفرمایی مرتبط است. این خدمات شامل صدور انواع ضمانت ‌نامه‌­های مورد نیاز، کارگزاری منابع مالی و وجوه اداره ­شده، ارائه تسهیلات در قالب عقود اسلامی، مشارکت خطرپذیر در طرح‌های دانش­‌بنیان و ارائه انواع خدمات مشاوره‌­ای مرتبط بوده است.

صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران

صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران طی مجوز کارگروه ماده ۱۰۰ با سهامداری دولت (پارک علم و فناوری دانشگاه تهران) و مشارکت بخش خصوصی، بر اساس ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم و همچنین ماده ۴۵ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین با اخذ تأئیدیه ثبتی بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار، با هدف حمایت از شرکت­‌های دانش­‌بنیان فعالیت می‌نماید.

این صندوق مأموریت دارد مطابق بند ۴ ماده ۷ آئین نامه اجرائی ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین ماده ۵ اساسنامه مصوب هیأت وزیران مورخ ۸۱/۱۲/۲۸ صندوق­‌های پژوهش و فناوری، ضمانت­‌نامه‌ها و اعتبارات مورد نیاز شرکت­‌های دانش­‌بنیان را تامین نماید.

صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان

شرکت صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری استان اصفهان بر اساس مفاد ماده ۱۰۰ برنامه سوم توسعه و تاکید مجدد در ماده ۴۵ برنامه چهارم توسعه و در چارچوب آئین نامه و اساسنامه مصوب هیأت محترم وزیران، در اواخر سال ۱۳۸۳ و اوایل سال ۱۳۸۴، پس از تشکیل جلسات متعدد و پذیره‌نویسی لازم، بنیان‌گذاری شد، به طوری که اولین جلسه مجمع عمومی موسسین در ۸۴/۰۲/۲۸ تشکیل و اعضاء محترم هیأت مدیره انتخاب و متعاقب آن در ۸۴/۰۴/۱۸ خط مشی و سیاست‌ها و اختیارات هیأت مدیره، تصویب و با انتخاب مدیر عامل صندوق، ثبت شرکت مذکور در نیمه دوم مهر ماه ۱۳۸۴ در اداره ثبت شرکت‌های اصفهان، تحت شماره ۲۵۶۶۲ انجام و پس از تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌ها و قراردادهای اجرایی، کار رسمی صندوق از اوائل سال ۱۳۸۵ آغاز گردید.

سرمایه ثبتی صندوق در حال حاضر معادل ۱۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰  ریال تمام پرداخت شده و ترکیب سهام‌داران با ۴۹% متعلق به دولت و سازمان‌های دولتی و ۵۱% متعلق به ۸۰ سهام‌دار از بخش خصوصی می‌باشد.

صندوق پژوهش و فناوری استان یزد

صندوق پژوهش و فناوری استان یزد در تاریخ ۱۳۸۳/۱۲/۲۳ با سرمایه ده میلیارد ریال و با شماره ثبتی ۷۲۷۷ و با ترکیب ۴۹ درصد بخش دولتی شامل دولت جمهوری اسلامی ایران، پارک علم و فناوری یزد، دانشگاه یزد، دانشگاه علوم پزشکی یزد، سازمان بازرگانی و ۵۱ درصد بخش خصوصی به ثبت رسید و از ابتدای سال ۱۳۸۵ فعالیت اجرایی خود را در زمینه اعطای تسهیلات آغاز کرد. صندوق پژوهش و فناوری استان یزد هم اکنون با ۶ نفر پرسنل در مرکز فناوری اقبال (پارک علم و فناوری یزد) مستقر است و به فعالیت خود در چارچوب اساسنامه و آئین‌نامه‌های اجرایی ادامه می‌دهد.

صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی

صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی که به عنوان سومین صندوق غیر دولتی در بین استان‌های کشور در دی ماه ۱۳۸۶ موفق به کسب مجوز از کار گروه هماهنگی ماده ۴۵ برنامه چهارم شد، دارای شخصیت حقوقی غیر دولتی و استقلال مالی است و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه تشکیل شده، به صورت تخصصی از فعالیت‌های پژوهشی علمی و فناوری که توسط بخش غیردولتی و دولتی انجام می‌شود حمایت می‌نماید. این صندوق در تاریخ ۱۳۸۷/۰۶/۲۸ در اداره ثبت شرکت‌های استان خراسان رضوی به ثبت رسیده است.

صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان

از جمله صندوق‌‌های غیردولتی پژوهش و فناوری است که به منظور ایجاد زمینه‌‌های مشارکت و سرمایه‌‌گذاری بخش غیردولتی و حمایت کمی و کیفی از فعالیت‌‌های پژوهشی کاربردی – توسعه‌‌ای و فناوری و همچنین ارائه خدمات مالی ویژه و منحصر به فرد به کارآفرینان متخصص و نوآوران با حمایت دولت و پارک‌ علم و فناوری استان سمنان مستند بر ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم توسعه کشور (مکرر در ماده ۴۵ قانون برنامه چهارم توسعه) و بر اساس مجوز کارگروه مربوطه، در سال ۱۳۹۱ تاسیس گردید.

صندوق پژوهش و فناوری استان فارس

صندوق پژوهش و فناوری فارس به استناد ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم توسعه کشور و با هدف ایجاد زمینه های مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و حمایت از فعالیت‌های پژوهشی، کاربردی، توسعه‌ای و فناوری در شهریور سال ۱۳۹۱ تاسیس گردید.

منابع مالی:

 • مشارکت دولت
 • سرمایه‌گذاری مراکز پژوهشی- واحدهای تحقیق و توسعه
 • سود حاصل از عملیات موضوع فعالیت صندوق
 • اعتبار مصوب وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات دولتی در امر پژوهش و فناوری

دامنه فعالیت ها:

 • صندوق علاوه بر استان فارس در منطقه جنوب کشور می‌تواند خدمات‌رسانی نماید و شرکت‌های دانش‌بنیان را تحت پوشش قرار دهد؛
 • صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری فارس با عقد قرارداد همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، می‌تواند از منابع آن معاونت به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات اعطا نماید؛
 • صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری فارس با عقد قرارداد عاملیت با صندوق نوآوری و شکوفایی، طرح‌های دانش‌بنیان معرفی شده از سوی آن صندوق می‌توانند با عقد قرارداد با این صندوق از تسهیلات مالی برخوردار شوند.

گستره همکاری:

 • همکاری با واحدهای پژوهشی، موسسات عالی آموزشی
 • همکاری با واحدهای تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی
 • همکاری با پژوهشگران و محققین عرصه علم و تولید
 • همکاری و تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان
 • همکاری با مبتکرین، مخترعین، فناوران و صاحبان ایده
 • همکاری با سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی در بخش پژوهش و فناوری

صندوق فناوری نانو

صندوق توسعه فناوری نانو (سهامی خاص) از جمله صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی است که بر اساس مصوبه کارگروه هماهنگی ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم توسعه (جزء “ح” ماده ۴۵ قانون برنامه چهارم توسعه) تاسیس گردید.

رسالت صندوق، بسترسازی لازم برای توسعه بخش خصوصی و تعاونی و حمایت از آن‌ها در حوزه فناورانه بالاخص در حوزه نانوتکنولوژی می‌باشد. ابزارهای صندوق برای حمایت، مواردی همچون اعطای وام و تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی، صدور ضمان‌تنامه‌های مورد نیاز برای قراردادهای پژوهشی و کاربردی، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در طرح‌های فناورانه و ایجاد کسب‌وکارهای جدید می‌باشد.

سهام‌داران صندوق نیز به شرح ذیل می‌باشد:
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
موسسه توسعه فناوری نخبگان
صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران
شرکت کارآفرینی و فناوری ایران.

صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری کریمه

صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری کریمه به استناد ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم و ماده ۴۵ قانون برنامه چهارم توسعه کشور و بر اساس مجوز کارگروه ماده ۱۰۰ برنامه سوم در سال ۱۳۹۳ به شماره ۱۳۳۱۲ در اداره ثبت شرکت‌های استان قم ثبت گردیده است. این صندوق با سهامداری ۴۹% بخش دولتی (پارک علم و فناوری قم ۲۹%، دانشگاه قم ۱۰%، پارک علم و فناوری قزوین ۱۰%) و ۵۱% بخش خصوصی، فعالیت خود را آغاز نموده است. صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری کریمه ازجمله صندوق‌های غیر دولتی پژوهش و فناوری است که به منظور ایجاد زمینه‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و حمایت کمی و کیفی فعالیت‌های پژوهشی، کاربردی-توسعه‌ای و فناوری و همچنین ارائه خدمات مالی ویژه و منحصر به فرد به کارآفرینان متخصص و نوآوران در سال ۱۳۹۳، شروع به فعالیت نموده است.

صندوق توسعه فناوری‌های نوین

«صندوق توسعه فناوری‌های نوین»، از جمله صندوق‌های غیردولتی پژوهش و فناوری است که به منظور ایجاد زمینه‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و حمایت کمی و کیفی از فعالیت‌های پژوهشی کاربردی- توسعه ای و فناوری و همچنین ارائه خدمات مالی ویژه و منحصر به فرد به کارآفرینان متخصص و نوآوران با حمایت دولت و پارک فناوری پردیس مستند بر ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم توسعه کشور (مکرر در ماده ۴۵ قانون برنامه چهارم توسعه) و بر اساس مجوز کارگروه مربوطه، در سال ۱۳۸۶ تاسیس گردید.
سهام‌داران این صندوق عبارتند از:
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
پارک فناوری پردیس ریاست جمهوری
شرکت کارآفرینی و فناوری ایران
موسسه توسعه فناوری نخبگان
موسسه توسعه علم و فناوری ایرانیان

صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری پرشین داروی البرز

این مؤسسه در تاریخ ۱۳۹۰/۷/۱۰ در دفتر ثبت مؤسسات غیرتجاری اداره ثبت شرکت‌های رودهن با سرمایه ثبتی معادل ۶/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال به ثبت رسید  و پس از آن مؤسسه به تهران منتقل گردید. سرمایه ثبتی مؤسسه در حال حاضر معادل ۴۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال بوده که به میزان ۱۹/۳۳۳/۳۳۳/۳۳۲ ریال توسط دولت و مابقی آن به مبلغ ۲۰/۶۶۶/۶۶۶/۶۶۸ ریال توسط بخش خصوصی تأمین گردیده است.
این موسسه اقدام به شناسایی و تجاری‌سازی پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی دارویی که مراحل مقدماتی خود را طی کرده و آماده ورود به تولید نیمه صنعتی یا صنعتی هستند، می‌نماید و در این مرحله، زمینه ورود به بازار آنها را فراهم کرده و از طریق احراز حق مالکیت معنوی یا حق امتیاز بهره‌برداری، زمینه‌های رشد و توسعه علمی را از یک سو، افزایش بهره‌وری تحقیق را از سوی دیگر و بالاخره ورود در عرصه‌های جدید و بهینه‌سازی پورتفولیوی خود را فراهم سازند.

صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری تجهیزات پزشکی کشور

رسالت این صندوق، بسترسازی لازم برای توسعه بخش خصوصی و تعاونی و حمایت از آن‌ها در حوزه فناورانه بالاخص در حوزه نانوتکنولوژی می‌باشد. ابزارهای صندوق برای حمایت، مواردی همچون اعطای وام و تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی، صدور ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز برای قراردادهای پژوهشی و کاربردی، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در طرح‌های فناورانه و ایجاد کسب‌وکارهای جدید می باشد.

صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری سلامت تهران

رسالت و ماموریت صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی سلامت تهران به شرح ذیل می‌باشد:

 1. اعطای وام و تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی در حوزه‌های فناوری حوزه سلامت؛
 2. کمک به تولید نیمه صنعتی طرح‌های به نتیجه رسیده پژوهشی و فناوری؛
 3. کمک به تدوین دانش فنی حاصل از تحقیقات و انتقال نتایج تحقیقات به مرحله تولید؛
 4. تأمین سرمایه ریسک‌پذیر و مشارکت و سرمایه­‌گذاری در طرح های پژوهشی و فناوری حوزه سلامت؛
 5. ارائه خدمات عاملیت مالی؛
 6. انجام خدمات کارشناسی و ارزیابی طرح‌های فناورانه حوزه سلامت؛
 7. اعتبار سنجی طرح‌ها از حیث فنی، بازار و اقتصادی؛
 8. انجام خدمات نظارتی برای طرح‌های مصوب و کنترل فرایند اجرای آنها؛
 9. بازاریابی و شناسایی طرح‌های فناورانه حوزه سلامت؛
 10. شناسایی و جذب اعتبارات و منابع مالی از دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت، صندوق نوآوری و شکوفایی، ستاد زیست فناوری، شرکت‌های داروئی، خیرین و سایر منابع به طرح‌های فناورانه حوزه سلامت؛
 11. کمک به تولید و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان در حوزه سلامت جامعه بشری؛
 12. سایر خدمات مورد نیاز در چارچوب ضوابط و براساس شرایط.

صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری سلامت ثامن

صندوق غیر دولتی پژوهش و فناوری سلامت ثامن به شماره ثبت ۳۱۸۷  براساس مصوبه دهمین کارگروه هماهنگی ماده ۱۰۰ صندوق‌های غیر دولتی پژوهش و فناوری مورخ ۱۳/۴/۱۳۸۹ تشکیل و در مرداد ماه همان سال با حضور معاونت محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جناب آقای دکتر مصطفی قانعی به‌ طور رسمی افتتاح گردید و آغاز به کار کرد.

اهداف صندوق :

اعطای وام و تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی جهت:

 • اجرای طرح‌های پژوهشی در حوزه پزشکی و سلامت؛
 • اجرای مرحله تولید نیمه صنعتی طرح‌های به نتیجه رسیده پژوهشی و فناوری؛
 • تدوین دانش فنی حاصل از تحقیقات و انتقال نتایج تحقیقات به مرحله تولید؛
 • تامین سرمایه و مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پژوهشی و فناوری؛
 • صدور ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز موسسات پژوهشی و فناوری غیردولتی.

هدف این صندوق حمایت از صاحبان ایده و کارآفرینان است تا بتوانند ایده خود را به تولید انبوه رسانده و به بازار عرضه کنند.

صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری

صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور راه‌اندازی و شروع به فعالیت نموده است.

هدف صندوق تامین منابع مالی به منظور حمایت از کسب‌‌وکارهای فناورانه، تجاری‌سازی طرح‌های نوآورانه و مشارکت در پروژه‌های حوزه زیست فناوری و رفع موانع و مشکلات پیش روی شرکت‌ها در مسیر تجاری‌سازی و تولید محصولات زیستی و ارتقای سطح کشور در این حوزه می‌باشد.

پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد (شناسا)

رویکرد شناسا به عنوان یک بنگاه اقتصادی، قطعا ورود در فعالیت‌های سودآور است. اما این شاخص تنها معیار عمل نخواهد بود و به‌ویژه آنکه نوع حوزه‌ها و طرح‌هایی که در آن مشارکت خواهد شد، نه متکی بر اسناد و مدارک مالی گذشته بلکه عموماً بر اساس شناخت ایده‌ها و امیدهای نوآورانه و ارزش‌گذاری آرزوهای ذینفعان است.

رفتار و عملکرد شرکت شناسا بر اساس اطلاعات کمی و نیز کیفی قابل بررسی است. تا زمان نگارش این گزارش، شناسایی ۸۱۰ فرصت کسب و کاری در زمینه ها و با ابعاد مالی و زمانی متنوع، ارزیابی بیش از ۲۷۴ طرح- ایده- شرکت، حضور ۱۸ شرکت در ارزیابی موشکافانه و گزینش ۱۰ طرح کسب وکاری در این میان برای مشارکت و در کنار آن شرکت در ۳۳ رویداد و نمایشگاه فناورانه همراه حمایت از ۱۷ رویداد مرتبط و….  تا کنون، بیانگر بخشی از این عملکرد است.

شرکت کارآفرینی و سرمایه‌گذاری سیمرغ

سیمرغ یک شرکت ایرانی سرمایه‌گذار در زمینه‌های متنوع می‌باشد که با هدف ارتباط بین سرمایه‌گذاران جهانی برای پروژه‌های باورنکردنی محلی متمرکز شده است.

گروه سیمرغ معیارهای همکاری و سرمایه‌گذاری این گروه در کسب‌وکارهای نوپا را به این‌صورت تعیین می‌کند: وجود تیم اجرایی مجرب و متخصص در حوزه‌کاری مربوطه به همراه دانش فنی کافی، عملیاتی بودن چرخه تأمین منابع مالی بصورت قانونی و کارآمد، بزرگی اندازه بازار و نامحدود بودن گستره فروش یا ارائه خدمات، نوآوری و خلاقیت در تولید محصول یا ارائه خدمات، جریان نقدینگی پایدار و توجیه اقتصادی طرح.

تأکید می‌شود که گروه سیمرغ یک شتاب‌دهنده یا مرکز رشد نیست بلکه یک سرمایه‌گذارVC است و صرفاً در بخش تأمین نقدینگی برای کسب‌وکارهای نوپا فعالیت می‌کند. نحوه پذیرش این گروه برای یک کسب‌وکار به این صورت می‌باشد:

اول معرفی طرح و عقد تفاهم نامه رازداری طرفین، دوم ارائه مدل یا طرح کسب‌وکار پیشنهادی به گروه، سوم انجام توافقات اولیه در صورت پذیرش طرح، چهارم ارزیابی تخصصی طرح، پنجم تعیین نحوه مشارکت گروه، ششم ممیزی‌های مربوطه و در پایان انجام فرایند قانونی عقد قرارداد.

این گروه علاوه بر صاحبان کسب‌وکارهای نوپا، امکان ورود سرمایه‌گذاران و تأمین‌کنندگان دیگر را به مجموعه سیمرغ فراهم کرده است، این افراد  می‌توانند با عقد قرارداد، آورده خود را در چهارچوب این گروه در طرح‌های مدنظر سرمایه‌گذاری کنند.

موسسه توسعه فناوری نخبگان

موسسه توسعه فناوری نخبگان یک موسسه غیرانتفاعی عام‌المنفعه است و به‌عنوان یک موسسه سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) تاسیس و به همت مدیران و کارشناسان خویش توانسته است تجربه سرمایه‌گذاری خطرپذیر را در ایران اجرا و پرتفویی (سبد سهام) از سهام شرکت‌های تازه تأسیس تشکیل دهد.

صندوق سرمایه‌گذاری کارآفرینی سرآوا پارس

صندوق سرمایه‌گذاری سرآوا پارس به لحاظ سرمایه‌گذاری در دو استارتاپ بزرگ و موفق ایران یعنی فروشگاه اینترنتی دیجیکالا و کافه‌بازار از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار است. این شرکت در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک شرکت سهامی خاص با مشارکت چندین سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی که دارای تجربه فراوانی در خصوص تجارت اینترنتی بودند تاسیس گردید. سرآوا به عنوان یک شرکت دانش بنیان و و مرکز رشد در زمینه رشد وتوسعه خدمات فناوری برتر مانند تجارت اینترنتی و الکترونیکی مشغول فعالیت می‌باشد.

صندوق توسعه صنایع دریایی

 صندوق توسعه صنایع دریایی، یک شرکت تخصصی دولتی نسل یک و وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است.
صندوق با هدف تحقق توسعه‌ی پایدار در بخش صنایع دریایی کشور تأسیس شده و به‌عنوان موتور توسعه صنایع دریایی کشور، رابطی است بین حاکمیت و بخش خصوصی تا بتواند با انجام مطالعات توسعه‌ای، سرمایه‌گذاری و اعمال انواع حمایت هدف‌دار، موجبات توسعه‌ی روز افزون این صنایع در کشور را فراهم آورد.

صندوق پژوهش و وفناوری صنعت برق و انرژی

صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی با هدف کمک به توسعه و ارتقای پژوهش و فناوری در صنعت برق کشور به‌عنوان یکی از کلیدی­‌ترین حوزه‌های دارای رشد مستمر در فناوری، و در راستای ماده ۱۰۰ قانون سوم و ماده ۴۵ قانون چهارم و بند الف ماده۱۷ قانون پنجم برنامه توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تشکیل گردیده که ماموریت اصلی آن گسترش پژوهش‌­های انجام یافته با محوریت بخش خصوصی و تعاونی و بطور کلی تسهیل و گسترش فعالیت­‌های بخش غیردولتی درعرصه‌های تحقیقات و انتقال و جذب دانش فنی در صنعت برق ایران است.

صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا)

صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (شرکت مادر تخصصی- سهامی خاص)، وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکتی ١٠٠%دولتی است.  مجمع عمومی صندوق متشکل از وزراء صنعت، معدن و تجارت (رییس مجمع عمومی) – ارتباطات و فناوری اطلاعات – امور اقتصادی و دارایی- علوم، تحقیقات و فناوری – دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح – نیرو و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌باشد. اهداف و مأموریت اصلی صندوق طبق اساسنامه آن سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و خدمات کارشناسی‌، صدور ضمانتنامه و حمایت مالی و اعتباری از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در بخش خصوصی و تعاونی‌ به ‌صورت تسهیلات و یا اعطای ‌کمکهای ‌بلاعوض ‌به ‌افراد حقیقی یا حقوقی می‌باشد.

صندوق پژوهش و فناوری زاگرس

«صندوق پژوهش و فناوری  غیردولتی زاگرس»، در محل پارک علم و فناوری کرمانشاه به منظور حمایت و اعطاء تسهیلات در بخش های پژوهش کاربردی ، فرهنگی و فناوری تاسیس گردید.

از اهداف صندوق پژوهش و فناوری زاگرس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- اعطای وام و تسهیلات به :

 • اشخاص حقیقی و حقوقی برای اجرای طرح‌های پژوهشی پژوهش‌های کاربردی،فرهنگی،هنری و فناوری
 • اشخاص حقیقی و حقوقی برای اجرای مرحله تولید نیمه صنعتی طرح‌های به نتیجه رسیده پژوهشی و فناوری
 •  اشخاص حقیقی و حقوقی برای تدوین دانش فنی حاصل از تحقیقات و انتقال نتایج تحقیقات به مرحله تولید

۲- تامین سرمایه ریسک‌پذیر و مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پژوهشی و فناوری

۳- تضمین پرداخت به موقع تعهدات و اقساط طرح‌های پژوهشی و فناوری

۴- صدور ضمانتنامه‌های مورد نیاز موسسات پژوهشی و فناوری بخش غیردولتی

صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن

صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن با سرمایه‌گذاری مشترک دولت به نمایندگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (۴۹%) و انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن با (۵۱% ) تاسیس گردید.
• اهداف کلی صندوق
۱- حمایت، از اجرای پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی کاربردی و توسعه‌ای و همچنین فناوری و فرهنگی که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی، واصله به صندوق مورد بحث که مورد تایید کمیته علمی مربوط، واقع شده باشد.
۲- حمایت، از نتایج پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی انجام شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، در ارتباط با ایجاد پایلوت و استقرار صنعت مربوطه، که به تولید انبوه، منجر می‌شوند، با نظر کمیته علمی مربوطه.
۳- پذیرش و حمایت اعتباری از پروژه‌های پژوهشی کاربردی و توسعه‌ای بخش غیردولتی، با تایید کمیته علمی مربوطه، در قبال اخذ ضمانت‌های لازم، از درخواست‌کنندگان.
۴- بررسی پروژه‌ها و طرح‌های مربوط به، استقرار پایلوت – پلنت یا واحد تولیدی کوچک و تولید انبوه با نظر کمیته علمی که از بخش‌های تحقیق و توسعه صنایع ومعادن عضو، دریافت می‌شود.
۵- حمایت اعتباری، از پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی مشترک که واحدهای تولیدی محترم عضو با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی خارج کشور، مبادله نماید.

شایان ذکر است که «انجمن صنفی کارفرمایی صندوق‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری خطر پذیر» که متشکل از صندوق‌ها و نهادهای مالی فعال در حوزه فناوری کشور می‌باشد نیز شکل گرفته و فعالیت‌های شایسته‌ای را در این حوزه انجام می‌دهد.