شتاب‌دهنده‌ها

شتاب‌دهنده‌‌‌ها موسساتی هستند که از ابتدای کار یک استارتاپ آن را تحت پوشش خود در ‌‌‌می‌آورند. این مجموعه‌‌‌ها در ابتدا شرکت‌کنندگان را برای مدتی کوتاه مورد بررسی قرار ‌‌‌می‌دهند و سپس ایده‌‌‌های برگزیده را از میان آن‌‌‌ها گلچین ‌‌‌می‌کنند.

پس از انتخاب تیم‌‌‌های برتر توسط شتاب‌دهنده، مبلغی در اختیار استارتاپ‌‌‌ها قرار ‌‌‌می‌گیرد و تیم‌‌‌ها برای اثبات طرح خود و به مرحله تجاری رساندن آن چیزی در حدود ۶ ماه فرصت دارند. البته در قبال این مبلغ، شتاب‌دهنده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از سهام استارتاپ‌‌‌ها را از آن خود خواهد کرد.

در طول مرحله دوم و ۶ ماهی که تیم‌‌‌ها برای پیاده‌سازی ایده خود فرصت دارند، شتاب‌دهنده فضا و امکانات مناسب را در اختیار استارتاپ‌‌‌ها قرار ‌‌‌می‌دهد. در این زمان همچنین مربیانی (منتور) بر روی کار تیم‌‌‌ها نظارت ‌‌‌می‌کنند و تلاش ‌‌‌می‌نمایند تا تجربیات خود را با شرکت‌کنندگان به اشتراک گذارند. در واقع خدمات شتاب‌دهنده‌ها را می‌توان به چهار گروه: سرمایه‌ای، منتورشیپ (مربی)، فضای کاری و آموزش (دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مرتبط) تقسیم کرد.

در نهایت و پس از پایان مرحله دوم، یک بار دیگر استارتاپ‌‌‌ها باید نتیجه کار خود را برای هیئت داوران تشریح کنند. در این گام نیز تعدادی دیگر از تیم‌‌‌ها حذف ‌‌‌می‌شوند و تنها چند استارتاپ این فرصت را دارند تا سرمایه اصلی را از شتاب‌دهنده دریافت نمایند. معمولا این افزایش سرمایه با افزایش سهام شتاب‌دهنده در استارتاپ نیز همراه ‌‌‌می‌شود.

در ایران هم‌اکنون چند مجموعه در قالب شتاب‌دهنده مشغول به فعالیت هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌گردد:

شتاب‌دهنده شریف

یکی از اولین شتاب‌دهنده‌های کشور، شتاب‌دهنده شریف است که از اسفند ۹۲ کار خود را آغاز کرده است. این شتاب‌دهنده که در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف مستقر می‌باشد، اولین برنامه شتاب‌دهی برخاسته از نهاد دانشگاه در ایران است.

خدمات پنج‌گانه شتاب‌دهنده شریف:

 1. تامین نیازهای مالی اساسی استارتاپ تا سقف ۲۵ میلیون تومان؛
 2. اختصاص فضای استقرار در مجتمع خدمات فناوری واقع در دانشگاه صنعتی شریف؛
 3. ارائه آموزش‌های مورد نیاز برای یک استارتاپ؛
 4. ارائه خدمت حمایت فکری و فنی (منتورشیپ) توسط شبکه‌ای از کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان شریفی؛
 5. فراهم کردن امکان ارتباط با سرمایه‌گذاران برای ورود به مرحله بعدی رشد.

فعالیت این برنامه زیر نظر معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، می‌باشد لذا در طول حضور تیم‌ها در شتاب‌دهنده شریف، بهره‌مندی از تمامی این خدمات هزینه‌ای نداشته و بدون مشارکت در سهام آن‌ها در اختیار استارتاپ‌های شریفی قرار می‌گیرد.

شتاب‌دهنده دیموند

شتاب‌دهنده دیموند از سال ۹۳ کار خود را آغاز کرده است. برنامه شتاب‌دهی آن در سطح جهانی طراحی شده و با استفاده از امکانات داخلی پیاده‌سازی می‌شود. بعد از گزینش، تیم‎ها وارد مرحله شتاب‌دهی به مدت ۱۰ هفته می‌شوند. در این مرحله است که کسب‌وکارهای نوپا و تیم‌ها در مسیر شکل‌دهی به هدفشان در جاده کارآفرینی قدم می‌گذارند.

شتاب‌دهنده آواتک

آواتک به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند که شامل پروژه‌هایی بر بستر اینترنت، موبایل، آموزش آنلاین، تجارت الکترونیک، بازی‌ها و سرویس‌های کلاد یا ابری می‌باشد. محل استقرار این شتاب‌دهنده دانشکده فنی دانشگاه تهران واقع در خیابان کارگر شمالی می‌باشد. روش ورود استارتاپ به شتاب‌دهنده آواتک به این صورت است که پس از اعلام ثبت‌نام و جذب استارتاپ‌ها، یک همایش معرفی در حضور داوران برتر کارآفرینی و مدیران آواتک برگزار خواهد شد، که در آن تیم‌ها در یک مدت زمان کوتاه تعیین‌شده، به معرفی ایده، استارتاپ و تیم اجرایی خود می‌پردازند. پس از اظهارنظر و رأی‌گیری داوران، تیم‌های منتخب از بین شرکت‌کنندگان انتخاب شده و وارد آواتک می‌شوند. کل فرآیند ورود، شتاب‌گیری و سرمایه‌گذاری بر روی یک استارتاپ در آواتک ۶ ماه در نظر گرفته شده است.

دوره شتابدهی آواتک یک دوره ۴ ماهه است که در کنار مربیگری، آموزش و فضای کاری، استارتاپ ها به سرمایه نقدی ۲۵ میلیون تومانی نیز دسترسی خواهند داشت. پذیرش در این دوره به شدت گزینشی و برای تیم هایی است که محصولشان آماده با مشتریان درحال رشد و یک تیم کامل و دارای درآمد اولیه هستند. در ازای این سرمایه و خدمات (بدون پرداخت هزینه) استارتاپ ها ۸ تا ۱۵ درصد از سهام خود را به آواتک منتقل می کنند. همچنین تیم ها در صورت نیاز امکان دریافت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، (قابل پرداخت به صورت سهام) را خواهند داشت. در طول این دوره که ۲ بار در هر سال با ظرفیت جمعا ۲۰ استارتاپ ارائه خواهد شد تیم‌ها بر روی توسعه، بهینه‌سازی و اجرای استراتژی بازاریابی، توسعه نقشه راه محصول، تهیه طرح کسب و کار و پیش بینی های مالی متمرکز خواهند بود. ما همچنین تیم‌ها را در تقویت شبکه مشاوران و سرمایه گذاران و جذب سرمایه برای مرحله رشد همراهی خواهیم کرد.

سرمایه اولیه

در صورتی که در آواتک پذیرفته شدید و با موفقیت از دوره پیش شتابدهی عبور کردید ،آواتک  ۲۵ میلیون تومان (معادل ۶۰۰۰ دلار) به اضافه تعدادی زیادی سرویس دیگر در اختیار شما قرار داده و در مقابل تنها سهم کوچکی از سهام استارتاپ شما که متغیر بین ۸ تا ۱۵ درصد است را می گیرد. این مقدار سرمایه گذاری، هزینه های اولیه شما را پوشش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا محصول خود را ساخته، عرضه کرده و مشتریان اولیه خود را پیدا کنید تا که یک مدل کسب و کار قابل گسترش را بسازید.همچنین ما شما را در مقابل بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار معتبر قرار می دهیم و به شما را در جذب سرمایه بیشتر کمک می‌کنیم.

مربی و مشاوره

آواتک شما را با موفق ترین کارآفرینان داخلی و جهانی وصل می‌کند. کسانی که می‌توانند به شما راهنمایی استراتژیک دهند، نکات و رموز تدارکات، تکنولوژی، تصاحب مشتریان، جذب نیرو، ساختن تیم و همچنین نحوه ارائه کسب وکار خود به سرمایه گذار را یاد دهند. ما این کار را انجام می‌دهیم تا که شما از شکست های آن ها درس گرفته و با استفاده از تجربه دیگران رشد خود را شتاب دهید. در آواتک، مربیان بدون هیچ محدودیتی، دانش و تجربه خود را با شما در میان می‌گذارند.

شتاب‌دهنده مپس (پایگاه اینترنتی ندارد)

مجتمع پارس سامانه‌های دانش پویا، به اختصار مپس به تلاش مدیرعامل خود یعنی فریدون کورنگی راه‌اندازی شده است.

او این شرکت را یک سرمایه‌گذار خطر پذیر یا همان VC می‌داند و می‌خواهد از تجارب ۳۰ ساله خود در خارج از کشور که منجر به راه‌اندازی ۴ استارتاپ موفق و ۳ استارتاپ ناموفق شده است، استفاده کند.

مپس فقط طرح‌هایی با دید جهانی را می‌پذیرد و ایده‌های منحصر شده به ایران را برای سرمایه‌گذاری قبول نمی‌کند. گروه بسیاری از تحصیل‌کردگان ایرانی داخل و خارج از کشور با این شتاب‌دهنده همکاری می‌کنند.

شتاب‌دهنده نوپایار

مأموریت نوپایار، همان گونه که از نامش پیداست، یاری دادن به کسب و کارهای نوپا است. کسب و کارهایی که علاوه بر نوپا بودن، در بازارها و صنایع نوی مبتنی بر دانش و فناوری ایجاد می شوند. خدمت اصلی ما اعتبارسنجی ایده های نوآورانه، و شتاب دهندگی به ایجاد کسب و کار است. کمک به تدوین طرح کسب و کار مناسب و تشکیل تیم کاری و اجرای ایده ها تا مرحله ای که کسب و کار آماده ارائه به سرمایه گذار یا ورود به بازار باشد از جمله خدمات نوپایار است. همچنین با در نظر گرفتن ماهیت ایده و کسب و کار و توانمندی های بنیانگذاران، خدماتی چون تأمین محل استقرار و امکانات مرتبط، مشاوره تخصصی، جذب نیرو و تأمین هزینه های جاری کسب و کار نوپا تا یک مرحله مشخص از دوره عمر کسب و کار ارائه می شود. نوپایار خود نیز ارائه کننده ایده برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا است و این آمادگی را دارد تا ایده ها را با مشارکت تیم های متقاضی اجرایی کند. نوپایار در برابر ارائه خدمات، بخشی از سهام کسب و کار نوپای مورد نظر را با توجه به چگونگی و میزان خدمات دریافت می کند.

مرکز شتاب‌دهی نوآوری

مرکز شتاب‌دهی نوآوری، با هدف تقویت اکوسیستم کارآفرینی و شتاب‌دهی به رشد استارتاپ­‌های ایرانی فعالیت خود را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و زیر نظر پارک فناوری پردیس از ابتدای تیرماه ۱۳۹۳ آغاز نمود. هدف اصلی این مرکز، اجرای برنامه «استارتاپ ایران» بعنوان یک برنامه ملی (که در کشورهای دنیا تحت عنوان Startup Nation راه‌اندازی و هدایت می­‌شود) در کشور است.

این مرکز با مشارکت جدی و همکاری متقابل بخش دولتی و بخش خصوصی راه­‌اندازی شده و در مدیریت آن، از ابزارها و تجربیات هر ۲ نهاد استفاده می­‌شود. پارک فناوری پردیس بعنوان سازمان مادر ایجادکننده این مرکز، شرکت سرآواپارس بعنوان سرمایه گذار، صندوق توسعه فناوری­های نوین بعنوان سرمایه گذار، کانون کارآفرینان صنعتی ایران بعنوان مجری رویدادهای استارتاپ ویکند و شرکت آوای تک پردیس بعنوان مجری دوره‌های شتاب‌دهی در این مرکز مشارکت داشته و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از فعالیت­‌های این مرکز، حمایت­‌های مادی و معنوی به‌‎عمل می­‌آورد.
عمده مخاطبین این مرکز، متخصصین و صاحبین ایده و کارآفرینان هستند و قصد ایجاد یک استارتاپ یا آموختن روش تیم‌­سازی را دارند. مرکز شتاب‌دهی نوآوری، با اجرای برنامه‌­های متنوع، نسبت به ترویج فرهنگ و آموزه‌های کارآفرینی اقدام کرده و با استقبال غیر قابل پیش‌بینی جوانان کشور مواجه شده است.

شتاب‌دهنده بردیا

شتاب‌دهنده بردیا از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را شروع کرد و پس از ۳ سال مطالعه و کسب تجربه در این زمینه در سال ۸۷ اولین استارتاپ خود را شتاب‌دهی کرد و با گذشت زمان به صورت تدریجی به تعداد استارتاپ‌های خود افزود، به طوری که تا به امروز بیش از ۱۶ تیم و کسب‌وکار در شتاب‌دهنده بردیا راه‌اندازی شده‌ که البته ۱۳ مورد از این کسب‌وکارها با شکست مواجه شدند.

شتاب‌دهنده بردیا با تمرکز بر شاخه‌های آموزش، مشاوره و مربیگری توریسم و گردشگری، تبلیغات پخش و توزیع طراحی صنعتی سعی دارد تا به کسب‌وکارها و استارتاپ‌هایی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند کمک کند. هر چند این به این معنی نیست که فقط استارتاپ‌هایی با این موضوعات در بردیا پذیرفته می‌شود، شما می‌توانید در هر زمینه‌ای اقدام به ثبت‌نام در این شتاب‌دهنده نمایید.

شتاب‌دهنده بردیا همچون سایر شتاب‌دهنده‌ها در ازای خدماتی که ارائه می‌دهد درصدی از سهام استارتاپ را به خود اختصاص می‌دهد. دوره شتاب‌دهی در بردیا بین ۸ تا ۱۰ ماه می‌باشد که البته ۲ ماه از این زمان مربوط به پیش شتاب‌دهی است که در صورت پذیرفته شدن وارد مرحله شتاب‌دهی می شوید و ۳۰ میلیون تومان به صورت سرمایه نقدی و خدماتی دیگر ( محیط کاری، اینترنت، کارگاه های آموزشی و … ) به تیم و استارتاپ شما تعلق می‌گیرد و در ازای این خدمات ۲۵ درصد از سهام کسب‌وکارتان را بردیا دریافت می‌کند.

جهت ورود به شتاب‌دهنده بردیا شما باید به قسمت «ورود به بردیا» مراجعه کنید و فرم مربوطه را پر کنید که پس از بررسی توسط تیم بردیا جلسه حضوری با شما برگزار می‌شود و در ادامه پس از بررسی ایده در صورت تایید آن وارد مرحله شتاب‌دهی می‌شوید.

شتاب‌دهنده تک (TAC)

مرکز شتاب‌دهی فناوری (شتاب‌دهنده تک) اولین شتاب‌دهنده ۱۰۰ درصد خصوصی ایران می‌باشد که در حوزه کسب‌وکار های اینترنتی فعالیت می‌کند. شتاب‌دهنده تک (TAC) که با هدف کمک به استارتاپ‌های ایرانی پای به عرصه وجود گذاشت، به تیم‌های پذیرفته شده در دوره‌های شتاب‌دهی، کمک می‌کند تا نیازهای موجود در بازار را بهتر بشناسند و استارتاپ خود را با سرعت بیشتری رشد دهند.

شتاب‌دهنده تک نیز همچون سایر شتاب‌دهنده‌های موجود در جهان در ازای خدماتی که ارائه می‌دهد درصدی را به عنوان شراکت در استارتاپ به خود اختصاص می‌دهد. شتاب‌دهنده تک با توجه به ارائه زیرساخت‌های لازم، فضای کار و سرمایه نقدی بین ۳۵ الی ۴۰ میلیون تومان ۱۵ درصد از سهام استارتاپ را دریافت می‌کند.

هر دوره در شتاب‌دهنده TAC شامل ۳ ماه برنامه فشرده است که شامل آموزش و راهنمایی در زمینه‌های مختلف می‌باشد. برنامه‌هایی شامل یادگیری نیازهای واقعی بازار، امور حقوقی و مالی و حسابداری مربوط به کسب‌وکارتان، ارائه ایده و محصولتان به سرمایه‌گذار که همه این موارد زیر نظر مربیان حرفه‌ای تک انجام می‌پذیرد.

جهت پذیرش در شتاب‌دهنده TAC لازم است در قسمت مربوط به پذیرش، فرم پذیرش را که شامل سوال‌هایی در مورد اعضای تیم، استارتاپ و کسب‌وکاری که می‌خواهید انجام دهید می‌باشد را پر کنید که پس از بررسی از جانب تک در صورت تایید شدن، مصاحبه‌ای به صورت حضوری با شما انجام می‌دهند و پس از تایید نهایی وارد دوره شتاب‌دهی می‌شوید.

افزون بر دسترسی به منابع زیرساختی، شبکه ها و پایگاه های دانشی ما، استارتاپ های پذیرفته شده از تجارب، نظرات و توصیه های تعدادی از باهوش ترین افراد در دنیای استارتاپ ها هم بهره مند می شوید.

 1. دسترسی به زیرساخت های ما
 2. منتوریگ و آموزش ها و مشاوره های حرفه ای توسط افراد خبره
 3. معرفی به سرمایه داران معتبر و شبکه های تجاری
 4. استفاده کامل از امکانات و فضای کاری منحصر به فرد
 5. دسترسی اولیه به بازارها و مشتریان احتمالی
 6. فراگرفتن روش های کشف نیاز واقعی در بازارها و ساختن محصولات که برای مردم ارزشمند است
 7. دسترسی به خدمات کسب و کار (امور حقوقی، مالی، حسابداری، و…)
 8. فرصت ارائه ایده و محصول به سرمایه گذاران

شتاب‌دهنده تریگ‌آپ (Trig Up)

در این مرکز فرصت مناسبی برای تیم‌های صاحب ایده اجرایی فراهم می‌آید تا با استفاده از فضای ایجاد شده در TrigUp به تدوین و توسعه طرح خود پرداخته و با حضور اولیه در بازار، موفقیت آتی خود را به سرمایه‌گذاران و مشتریان نشان دهند. کارآفرینان با حضور در مرکز شتاب‌دهی حمایت از استارت‌آپ‌های ICT به توسعه شبکه ارتباطی خود پرداخته و ضمن حضور در بازار ضریب موفقیت آتی خود را افزایش می‌دهند. این شتاب‌دهنده وابسته به شرکت فناپ (زیرمجموعه بانک پاسارگاد) است و برنامه‌های خوبی را جهت حمایت از استارتاپ‌ها و ورود به بازار طراحی نموده است.

بدون شک بخش عمده ای از موفقیت فعلی شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات آریان پاسارگاد (فناپ) به عنوان بزرگترین شرکت خصوصی فعال در حوزه IT و ICT کشور مرهون انتخاب به موقع هسته اولیه موسسین آن و بانک پاسارگاد برای مشارکت و تامین سرمایه و توسعه فعالیت های پیش بینی شده در روزهای اولیه تاسیس بوده است. این روند در طی فرایند رشد و توسعه شرکت همواره ادامه داشته و طرح ها و شرکت هایی از قبیل داتین، داتکس، به پویش و … که ارائه دهنده محصولات و برندهای مختلفی در بازار هستند بر اساس ادامه همین رویه در قالب فناپ به وجود آمده اند.
با توسعه فضای کسب و کار دانش بنیان و خصوصا فناوری های اطلاعات و ارتباطات، مرکز نوآوری فناپ با مدیریت یکی از موسسین این شرکت با دو هدف عمده: اول آینده پژوهی و رصد فناوری های آینده و دوم کمک به طرح های فناورانه و نوآورانه ایجاد گردید.
کافه IT به عنوان اولین خروجی ملموس این مرکز به منظور بسترسازی برای رسیدن به این اهداف ایجاد گردید و سعی شد با ایجاد محلی برای تلاقی نخبگان و صاحبان فکر و ایده، خلافیت های مناسب فعالیت های نوآورانه در آن شکل گرفته و با تبدیل آنها به طرح های قابل اجرا، زمینه پیگیری جدی تر و عملی ترشان در مرکز نوآوری فراهم گردد. در ادامه این زنجیره ایجاد مرکزی برای کمک و تسریع در تبدیل طرح های خروجی کافه به طرح های ملموس و قابل ارائه به سرمایه گذاران برای اجرای واقعی و اقتصادی آنها ضروری به نظر می رسید که بر این اساس طرح ایجاد مرکز شتابدهی حمایت از استارت‌آپ های ICT ارائه گردید.

شتاب‌دهنده پرش

یکی دیگر از شتاب‌دهنده‌های بومی شتاب‌دهنده پرش می‌باشد که در حوزه‌های مختلف من جمله انرژی‌های نو، مد و لباس و پارچه، گردشگری، حمل‌ونقل و لجستیک، معدن، سلامت و پزشکی و بازیافت فعالیت دارد. این شتاب‌دهنده در شهر شیراز مستقر می‌باشد.

مرکز نوآفرینی فردا «فینوا»

” گذرگاه کارآفرینان به دنیای کسب و کارهای شکوفا و پایدار است. مسیری پر چالش، اما با افقی روشن. “

فینووا (Finnova) که مخفف Fintech Innovation Nova است، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت تجارت الکترونیک ارتباط فردا فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ آغاز نمود و در حال حاضر یکی از بازیگران اصلی در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری کشور است. این مرکز خدمات خود را در چهار بخش فضای کار اشتراکی، سرمایه‌گذاری متمرکز بر حوزه فین‌تک، آکادمی و توسعه شبکه همکاری به استارتاپ‌ها ارایه می‌دهد.

فینووا مکانی ‌است که استارتاپ‌ها، منتور‌ها و مشاوران، شرکت‌های بزرگ و تخصصی، و سرمایه‌گذاران گرد هم می‌آیند تا با هم‌افزایی و مشارکت در این اکوسیستم، فضای مناسبی برای رشد و توسعه کسب و کار استارتاپ‌ها فراهم نمایند. فینووا با تمرکز بر سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌های حوزه فین‌تک (فناوری‌ها و نوآوری‌های مالی) در تلاش است تا حمایت همه‌جانبه‌ای از استارتاپ‌های مستعد و فعال این حوزه داشته باشد. همچنین فینووا با ایجاد فضای کار اشتراکی، تلاش دارد به ترویج فرهنگ کار گروهی بپردازد تا استارتاپ‌ها در کنار یکدیگر چالش‌های کار تیمی را در محیطی که متناسب با نیازهای خاص این دوره از کسب و کارشان پیش‌بینی شده‌است، تجربه کنند. درهای فینووا به روی تیم‌های خوش‌فکر و فعال باز است

·         مشاوره

تیم‌های حاضر در فینووا از آموزش‌های کاملا هدفمند و با کیفیت برخوردار می‌شوند. فینووا در هر رشته بهترین مربیان و اساتید را برای همراهی تیم‌ها در نظر دارد.

·         سرمایه‌گذاری

فینووا به صورت اختصاصی بر روی تیم‌های فعال در حوزه فینتک سرمایه‌گذاری می‌کند. این میزان بسته به توان تیم‌ها و برنامه‌ریزی‌های رشد تیم است.

·         آکادمی

فینووا با هدف ارتقاء سطح دانش تخصصی تیم‌ها اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی در زمینه‌های گوناگون از جمله مدیریت تیم و محصول.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شتابدهنده اینجا را کلیک کنید.

شتاب‌دهنده آی‌چیتا

شتاب‌دهنده آی‌چیتا اولین شتاب‌دهنده کشور در زمینه صنعت سرگرمی است که با تمرکز بر حوزه‌های انیمیشن، بازی‌های دیجیتال و اپلیکیشن‌های گیمی فای شده کار خود را بصورت رسمی از پائیز ۱۳۹۴ آغاز نموده است.

شتاب‌دهنده فناوری‌های همگرا (شزان)

آکادمی شزان فرصتی برای تمامی کارآفرینان ایران زمین است که بتوانند برای تعالی و پیشرفت خود و کسب و کار خویش گام بردارند.

آکادمی شزان متولی برنامه‌ریزی و اجرای برنامه های آموزشی و ترویجی و همچنین رویدادهای این شتاب‌دهنده است که وظیفه ارتقا مهارت های نیروی انسانی را از طریق آموزش و همچنین غنی سازی زیست بوم فناورانه شرکت و تامین ورودی های آفرینشگاه، پیش شتابدهی و شتابدهی را از طریق برگزاری رویدادهای کارآفرینی به عهده دارد.

مهم‌ترین اهداف شزان که حمایت در خصوص توسعه کسب‌وکارهای نوپاست را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • توسعه زیست‌بوم کارآفرینی فناوری‌های همگرا در قالب فرایندهای شتاب‌دهی.
 • برندینگ و هویت‌سازی کشور در حوزه فناوری‌های همگرا در منطقه و دنیا؛
 • حمایت و جذب افراد یا تیم‌های خلاق و نوآور در خصوص تجاری‌سازی فناوری نوآورانه آنها؛
 • ایجاد اثرات اجتماعی برای جامعه در حوزه فناوری‌های همگرا؛
 • ایجاد جریان‌های درآمدی و خلق ارزش برای جامعه؛

شتاب‌دهنده پیشگامان

گروه پیشگامان، به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه تعاونی ایران درزمینه فن‌آوری اطلاعات، مفتخر است با راه‌اندازی اولین مرکز شتاب‌دهنده در یزد به حمایت و پشتیبانی از استارتاپ ها بپردازد.

“مرکز شتاب دهی نوآوری پیشگامان” باهدف تسهیل در روند استارتاپ ها، علاوه بر حمایت مالی تا سقف ۲۵ میلیون تومان، اقدام به برگزاری دوره‌های شتابدهی و پیش شتابدهی نیز نموده است.دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، کارآفرینان و کلیه علاقه‌مندان می‌توانند پس از اعلام فراخوان در سایت، ایده خود را به ثبت رسانده و فرم درخواست پذیرش خود را ثبت نمایند. پس از بررسی گروه ارزیاب، تیم‌های منتخب به دوره‌های پیش شتابدهی هدایت می‌شوند. مجدداً پس از گذراندن دوره پیش شتابدهی تیم‌ها ارزیابی‌شده و طرح‌های برگزیده جهت ورود به دوره شتابدهی انتخاب می‌گردند. درنهایت پس از طی دوره ۴ ماهه شتابدهی تیم‌ها آماده ارائه طرح و جذب سرمایه‌گذار می‌شوند. این شتاب‌دهنده اولین مرکز شتاب‌دهی رسمی شهر یزد می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شتابدهنده اینجا را کلیک کنید.

شتاب‌دهنده فرهنگی قرآنی (شفق) (پایگاه اینترنتی ندارد)

این شتاب‌دهنده نخستین مرکز شتاب‌ذدهی با رویکرد فرهنگی، قرآنی در کشور می‌باشد. این مرکز، فعالیت خود را به صورت رسمی با برگزاری یک رویداد در روز پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵ در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی آغاز کرد.

شتاب‌دهنده مخابرات (مشاهیر) (پایگاه اینترنتی ندارد)

مرکز شتاب‌دهی مشاهیر اصفهان در شهر اصفهان در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۵ افتتاح گردیده است.

شتاب‌دهنده تیک

شتاب‌دهنده فناوری TIC یک مرکز  جهت سرمایه‌گذاری و شتاب‌دهی استارتاپ‌های حوزه فناوری می‌باشد، در این مرکز با در خدمات مدیریت فناوری ارایه می‌گردد و تمرکز آن بر روی ایده های حوزه ICT می‌باشد. این شتاب‌دهنده به منظور تسهیل مسیر کارآفرینی در پارک علم و فناوری کرمانشاه مستقر می‌باشد.

مرکز شتاب‌دهنده نوآوری کمان

این شتاب‌دهنده هر سال را به ۴ چرخه شتاب‌دهی تقسیم کرده و در هر چرخه حداقل یک رویداد توام با مشاوره، آموزش و شبکه‌سازی را سرمایه‌گذاری می‌کند. هر چرخه، یک برنامه ۳ ماهه است که از بارش و انتخاب ایده، شتاب‌دهی و روز ارائه نهایی برای سرمایه‌گذاران تشکیل شده است

 باشگاه سمک

برخی از خدمات سامانه بشرح زیر می باشد:

 1. شرکت در برنامه های توانمندسازی و دوره های آنلاین جهت کسب مهارتهای تخصصی و حرفه ای مورد نیاز
 2. گذراندن دوره های توانمندسازی عمومی سطح اول بصورت کامل (رایگان)
 3. بهره مندی از خدمات مشاوران مجرب و معتبر ملی در قالب کلینیک مشاوره بصورت ارتباط تصویری (بصورت تخفیف)
 4. تشکیل هسته های کارآفرینی برای ارائه ایده های محوری
 5. عضویت و سرمایه گذاری در صندوق رفاه و بهره مندی از اعتبارات صندوق غیردولتی نوآوری و کارآفرینی باشگاه
 6. شرکت در کمپهای علمی و گردشگری داخلی و … با محوریت کارآفرینی (بصورت تخفیف)
 7. امکان پذیرش در دوره شتابدهی و تامین مالی طرح های هسته ها

بامبو

در بامبو چیزهایی به دست می آورید که یک عمر باقی می مانند!

بامبو نام شتاب‌دهنده‌ای است که به کارآفرینان قدرت می‌دهد تکنولوژی‌ها و محصولات جدید خود را به بازار بیاورند. ما اینجاییم تا شما بتوانید استارتاپ خود را با بیشترین سرعت پیش ببرید و از حمایت بهترین‌ کارآفرین‌های ایران و جهان بهره‌مند شوید. اما با ورود به بامبو چه چیزی بدست می‌آورید؟دغدغه خیلی از افراد برای راه‌اندازی یک استارتاپ فضای کاری است؛ مخصوصاً با توجه به هزینه بالای اجاره فضای اداری در تهران. تیم شما می‌تواند از فضای کاری، اینترنت، امکانات رفاهی و … استفاده کند و دغدغه آن را نداشته باشد. فقط کافی است لپ‌تاپ بیاورید! نکته مهم‌تر اتمسفر اینجاست؛ همه کسانی که اطرافتان هستند، توانمند، پرانرژی وخلاقند و با چالش‌های مشابهی مواجهند. بنابراین با کار کردن در یک فضا می‌توانید ارزش زیادی برای یکدیگر ایجاد کنید

به طور متوسط ۴۰ میلیون تومان در ازای ۲۰ درصد سهام استارتاپ شما در اختیارتان قرار می‌گیرد. البته این اعداد با توجه به میزان پیشرفت استارتاپ، علاقه شما، و … می‌تواند تغییر کند. نکته مهم اینکه حضور در بامبو به استارتاپ شما اعتبار می‌دهد. اعتباری که به سرمایه‌گذاران قوت قلب می‌دهد تا با استرس کمتر سرمایه‌شان را در اختیارتان بگذارند.

  مرکز فن‌آفرینی نوتک

مرکز فن آفرینی نوتک، جهت حمایت از کسب و کارهای نوپا، و کمک به رشد و ارتقا اکوسیستم کارآفرینی کشور شکل گرفته است. این مرکز چند هدف اصلی را دنبال می‌کند که عبارتند از ورود مثبت و تاثیرگذار به اکوسیستم کارآفرینی کشور و ایجاد تعامل و هم افزایی با دیگر بازیگران این عرصه، ایجاد الگوهای موفق و مستقل، برای نسل بعدی کارآفرین کشور از طریق تربیت صحیح و حرفه ای، تزریق جریان‌های جدید به شریانهای ارتباطی اکوسیستم کارآفرینی کشور از طریق ایجاد کانال‌های ارتباطی دائمی و مطمئن با اکوسیستم بین المللی کارآفرینی، استفاده از آخرین دستاوردهای بین المللی در این زمینه به وسیله مشاورین و مربیان مطرح و موثر داخلی و خارجی بین المللی.

 تترا

شرکت تترا با تمرکز بر موضوع مهم ابزارها و روش‌ها خصوصا در موضوعات کلیدی کشور نظیر برنامه‌ریزی، سیاست‎گذاری، تصمیم‌گیری و مدیریت، فعالیت خود را در سال ۱۳۸۶ آغاز نمود. موضوع کاری شرکت در ابتدا بر ابزارهای مدیریت و برنامه‌ریزی و حل مسائل سازمان تمرکز داشت. با توسعه تیم و استفاده از جوانان متخصص در حوزه‌های مختلف به تدریج موضوعات طراحی نرم‌افزار و سیستم‌های اطلاعاتی، سیاست گذاری، ارزیابی و رصد نیز به موضوعات کاری شرکت تبدیل شد . با توجه به اهداف و مأموریت‌ها، شرکت تترا فعالیت‌ها و اقدامات خود را در چند حوزه تعریف و محصولات مختلفی را طراحی و ایجاد نموده است. شاخه‌های فعالیت تترا عبارتند از:

 • سرویس‌های فناوری اطلاعات و فضای مجازی
 • فعالیت‌های مطالعاتی و پژوهشی
 • تولید ابزارها و روش‌ها
 • سبک زندگی ایرانی اسلامی

 مرکز نوآوری فرهنگی امید

مرکز نوآوری فرهنگی امید بستری برای شتابدهی به کسب و کارهای نوپا در زمینه‌ی محصولات و خدمات چندرسانه‌ای است. ما در امید از طریق شناسایی، آموزش و توانمندسازی؛ گروه‌های فعال فرهنگی-رسانه‌ای و دارای ایده‌های نوآورانه را حمایت می‌کنیم. هدف نهایی ما توسعه کسب و کار گروه‌ها و تجاری‌سازی محصولات آنها به منظور شکل‌گیری مؤسساتی مستقل، پایدار و موفق است.

از میان افراد حاضر در دوره شناسایی و آموزش حداکثر ۲۰ تیم برتر وارد دوره پیش شتابدهی می‌شوند. هدف نهایی این دوره سه‌ماهه رسیدن به محصول اولیه است که بتواند مربیان و داوران امید را به توانایی و همه‌جانبه نگری تیم شما در راه تبدیل ایده رسانه‌ای خود به محصول یا خدمتی مؤثر و نوآورانه متقاعد کند.

در ابتدای این مرحله می‌توانید تیم خود را از طریق تعامل با سایر شرکت‌کنندگان در دوره تکمیل کنید. همچنین ایده خود را از جهات مختلف مانند جامعه هدف، مشتریان، ارزش ارائه‌شده و … پرورش دهید. در دوره پیش شتابدهی ما فضای کاری و همچنین مربیان و مشاوران رسانه‌ای برای شما فراهم می‌کنیم و با برگزاری جلسه‌های ایده پردازی جمعی و آشنایی با افراد و مؤسسات موفق، شما را در راه رسیدن به محصول اولیه یاری خواهیم کرد.

پس از پایان دوره شتابدهی، جلسه‌ای با حضور داوران، مربیان و سرمایه‌گذاران برگزار می‌شود. تیم شما نیز اگر بتواند به نقطه نهایی برسد امکان شرکت در این جشنواره را خواهد داشت.

هرکدام از تیم‌ها محصول یا خدمت نهایی خود را که حاصل تلاش یک ساله آنهاست در این جشنواره ارائه می‌دهند. و سرمایه‌گذاران با بررسی تیم‌ها و همچنین محصولات یا خدمات آن‌ها اقدام به حمایت، مشارکت در سهام یا عقد قرارداد همکاری می‌کنند.

شتابدهنده فارابی

شتابدهنده فارابی در سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در حوزه فناوری های مالی (fintech) اغاز کرده است. ما به استارتاپ های این حوزه کمک می کنیم تا بتوانند سریعتر کسب و کار خود را راه اندازی کنند. تیم های مستقر در شتابدهنده فارابی می توانند از شبکه گسترده مربیان در حوزه های مختلف استفاده کنند و محصول خود را توسعه و با بازار تطبیق دهند. همچنین این تیم ها می توانند از فضای کاری اشتراکی به صورت ۲۴ ساعته، ۷ روز هفته همراه با چای ، قهوه و اینترنت رایگان استفاده کنند. شتابدهنده فارابی به تیم ها کمک میکند تا از منابع نیروی انسانی این مجموعه استفاده می کنند و تیم های خود را در زمینه های مختلف برنامه نویسی و … کامل کنند. تیم های مستقر در شتابدهنده فارابی می توانند از API تخصصی بازار سرمایه نیز استفاده کنند.

دسته بندی تفصیلی بازار کسب و کارهای فین تک نیز به شرح ذیل است:

 •  تکنولوژی های پرداخت/صدور فاکتور
 •  پول الکترونیکی/بلاکچین
 •  تحلیل داده مالی
 •  وام نظیر به نظیر
 •  جمع سپاری
 •  مدیریت حساب شخصی
 •  تکنولوژی های بازار سرمایه
 •  تکنولوژی های بیمه

شتابدهنده هاست ایران

شتابدهنده هاست ایران با تمرکز بر کسب و کارهای نوپای فناوری اطلاعات، فعالیت خود را از سال ۹۵ آغاز نموده است. صاحبان ایده و کارآفرینان با استفاده از امکانات و فرصت ایجاد شده می‌توانند طرح‌ها، خدمات و محصولات خود را توسعه داده و تجاری سازی نمایند. ما در این شتابدهنده با تأمین فضای کاری، سرمایه اولیه، نیروی انسانی، آموزش و مشاوره‌های تخصصی، کارآفرینانِ مشتاق را تا رسیدن به موفقیت همراهی می‌کنیم.

حوزه فعالیت

 • سرویس های ابری
 • SaaS | PaaS | IaaS
 • IOT
 • تکنولوژی های نوین فناوری اطلاعات
 • Big Data
 • خدمات توسعه ی وب و نرم افزار موبایل
 • اتوماسیون
 • VOD & VAS
 • ELearning
 • توسعه زیر ساخت های فناوری اطلاعات
 • Web & Digital Communication
 • Web & Network Security | Data Security
 • و تمامی زیر شاخه های فناوری اطلاعات و ارتباطات

مزایای شتاب دهنده‌ هاست ایران

 • فعالیت در فضای علمی – تجاری (ساختمان هاست ایران)
 • تأمین نیازهای زیر ساخت فنی مورد نیاز در خصوص دیتاسنتر و میزبانی وب
 • تامین نیاز های پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • تامین نیروی انسانی متخصص
 • ارائه مشاوره کسب و کار و آموزش مباحث مورد نیاز جهت پیشبرد پروژه‌ها
 • بهره مندی از تجربه تجاری هاست ایران
 • امکان توسعه نرم افزاری و گرافیکی پروژه در واحد طراحی و توسعه هاست ایران
 • تجاری سازی با استفاده از بستر و رسانه های هاست ایران
 • برندینگ و بازاریابی با استفاده از پتانسیل مخاطبین هاست ایران

 شتابدهنده نوین تک

نوین تک یک شتابدهنده تخصصی کسب و کار های نوپا در حوزه های فین تک، اینترنت اشیا و تجارت الکترونیک است، هدفش کمک به تحقق رویاهای افرادی است که با تمام توان خود حاضرند برای تحقق رویایشان تلاش کنند.شعار اصلی آنان این است:

“ما با برگزاری رویدادهای کارآفرینانه سعی بر الهام بخش بودن برای افراد و تبدیل آنها به یک کارآفرین داریم.
ما افراد را برای رسیدن به هدف و رویایشان و راه اندازی کسب و کار نوآورانه شان حمایت می کنیم
ما به افراد برای بهبود کسب و کارهای نوآورانه شان آموزش های لازم را می دهیم
ما کسب و کارهای نوپا را به مربیان، سرمایه گذاران و همچنین یکدیگر متصل می کنیم تا نیازهایشان را برطرف نماییم.
ما کسب و کار های نوپا را در جامعه خود معرفی میکنیم تا بتوانند خود را در عرصه ملی و همچنین بین المللی مطرح کنند.
ما شما را تا رسیدن به موفقیت همراهی می کنیم.”

شتابدهنده پویش

چالش‌های رفتاری، مالی، فکری، بازارشناسی و شناسایی درست هدف از برجسته‌ترین مشکلاتی هستند که کسب و کارهای نو پا با آنها روبرو می‌شوند و همین‌ها عواملی هستند که سبب شکست سریع استارت‌آپها می‌شوند. هر چند برخی از افراد فکر می‌کنند عدم حمایت مالی می‌تواند مشکل بزرگی برای یک استارت‌آپ باشد اما تجربه نشان داده که هر چند مشکلات مالی جرقه‌ای برای آغاز پروژه شکست استارت‌آپ‌هاست ولی مشکل عمده عدم حمایت و تجربه در زمینه‌های بازارشناسی و پیدا کردن هدف است.

شتاب‌دهنده، مرکزی است که باعث رشد چشمگیر استارت‌آپ‌ها* می‌شود. تعداد زیادی از صاحبان ایده و نوآوران، توانایی مالی و یا دانش و تجربه کافی در شبکه بازاریابی را ندارند، شتاب‌دهنده کسب و کار در یک بازه زمانی تقریباً کوتاه مجموعه‌ی کاملی از خدمات مورد نیاز برای رشد کسب و کار استارت‌آپ‌ها را نظیر مشاوران حرفه‌ای، منابع مالی، تجهیزات مختلف و همینطور همکاری مشترک برای ترویج کار گروهی در محیطی فرهنگی را فراهم می‌کند.

* استارت‌آپ‌ها، مجموعه‌های کسب و کار تازه تأسیس با رشد سریع هستند که هدفشان پاسخ به یک نیاز بازار با ارائه یک محصول، خدمت یا زیرساخت خلاقانه است. استارت‌آپ‌ها معمولا شرکت‌هایی هستند که برای اعتبار سنجی یک مدل کسب و کار رشدپذیر طراحی می‌شوند.

ما پیوسته به دنبال ایدههای نو و کارآفرینان با استعداد برای رشد و توسعه کسب و کارهای جدید هستیم.

مجموعه پویش توانایی این را دارد که ایده‌سازی و ایده‌پردازی را به عنوان خدمت به شما آموزش دهد. و همچنین مسیر درست را برای جویندگان کسب و کارهای نو هموار سازد.

شتاب‌دهنده پویش بصورت تخصصی به فعالیت شتاب‌دهی کسب و کارهای اینترنتی و استارت‌آپ‌ها می‌پردازد و در این حین در حوزه کسب و کارهای اینترنتی آموزش و مشاوره به کسب و کارهای نو و صاحبان ایده خدمت‌رسانی می‌کند. از این رو با همکاری هولدینگ پویش، شتاب دهنده کسب و کار پویش را با هدف تامین سرمایه و حمایت از استارت‌آپ‌های فناورانه و نوآورانه در سال ٩۶ راه اندازی کردیم تا با تلفیق تلاش جوانان با انگیزه، هدفمند، با استعداد در کنار فرآیند شتاب‌دهی، حمایت‌های مادی و معنوی این مجموعه، بتوانیم به اتفاق سهمی در رشد اقتصادی و شکوفایی و پرورش استعداد‌های جوانانمان داشته باشیم.